25.07.2024 • 5 minut czytania
Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu migren
Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat zastosowania medycznej marihuany w leczeniu migren.

Dariusz Leśniak
Ekspert konopny

Medyczna marihuana, coraz częściej stosowana w leczeniu różnych rodzajów bólu głowy, w tym migren, zyskuje uznanie ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. W tym artykule omówimy różne aspekty wykorzystania konopi w terapii migren, począwszy od zrozumienia tego rodzaju bólu głowy, poprzez rozpoznawanie jego przyczyn, aż po skuteczność i bezpieczeństwo stosowania marihuany.
Co to jest migrena?
Migrena to przewlekłe zaburzenie neurologiczne, które objawia się głównie w formie ataków silnego, często jednostronnego bólu głowy, który może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby nim dotkniętej. Pojawia się w każdym wieku, jednak pierwsze epizody występują najczęściej przed 40. rokiem życia. Schorzenie to jest znacznie częstsze u kobiet niż u mężczyzn.
Rozpoznanie rodzaju migreny opiera się głównie na historii medycznej i opisie objawów pacjenta, a badania obrazowe służą do wykluczenia innych przyczyn bólów głowy.
Główne przyczyny migreny
Migrenowe bóle głowy to złożone schorzenie, którego dokładne przyczyny nie są w pełni znane. Do najczęstszych powodów pojawienia się tego rodzaju bólu zaliczamy jednak: zmiany hormonalne pojawiające się szczególnie u kobiet przed okresem, a także stres, intensywny wysiłek fizyczny i gwałtowne zmiany pogody. Napad migreny może być także skutkiem niewłaściwej diety, a w niektórych przypadkach bóle głowy pojawiają się przez niesteroidowe leki przeciwzapalne czy leki kardiologiczne.
Wystąpienie migreny z aurą, znanej także jako migrena oczna, jest specyficznym rodzajem bólu głowy, który często ma dodatkowe przyczyny. Zaliczamy do nich przewlekły stres, czynniki genetyczne oraz inne problemy neurologiczne.
Przyczyny migreny są zatem różnorodne i obejmują czynniki hormonalne, genetyczne, środowiskowe oraz związane ze stylem życia. Rozpoznanie migreny i jej objawów jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zarządzania tym schorzeniem.
Jakie są najczęstsze objawy migreny?
Migrena najczęściej objawia się poprzez:
- Jednostronny ból głowy, który dodatkowo jest pulsujący lub bijący. Objawy bólowe mogą również obejmować obie strony lub przenosić się z jednej strony na drugą.
- Nadwrażliwość na bodźce, takie jak: światło (światłowstręt), dźwięki (fonofobia) i czasem zapachy (osmofobia).
- Nudności i wymioty – te objawy są bardzo typowe dla migreny i mogą znacząco wpływać na zdolność do jedzenia, picia czy nawet przyjmowania leków.
- Aura – około 1/3 osób cierpiących na migrenę doświadcza aury przed głównym atakiem bólu głowy. Przejawia się ona głównie przez zaburzenia wzrokowe, tymczasową utratę widzenia, a także mrowienie lub drętwienie rąk i twarzy, a nawet zaburzenia mowy.
- Wiele osób zgłasza uczucie ogólnego zmęczenia lub zawroty głowy przed, w trakcie lub po ataku migreny.
- Niektórzy pacjenci mogą doświadczać zaburzeń w postrzeganiu rzeczywistości, od lekkiej dezorientacji po trudności w koncentracji i przetwarzaniu myśli.
Objawy różnią się w zależności od rodzaju migreny, mogą trwać od kilku godzin do kilku dni i często wymagają od pacjenta izolacji w cichym, zaciemnionym pomieszczeniu, aby złagodzić dyskomfort.
Skuteczność medycznej marihuany w łagodzeniu objawów migrenowego bólu głowy
Medyczna marihuana jest coraz częściej stosowana w leczeniu migrenowego bólu głowy, dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym. THC i CBD, czyli składniki aktywne marihuany, oddziałują na system endokannabinoidowy mózgu, co pomaga zmniejszyć pulsujący ból głowy i łagodzić stan zapalny. Pacjenci stosują konopie głównie w łagodzeniu nudności, wymiotów, a także do poprawy jakości snu, co jest kluczowe w zarządzaniu migreną.
Pamiętaj, aby lekarz monitorował twoje leczenie z użyciem konopi. Musi on dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, by zminimalizować ryzyko skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy czy zmiany nastroju.
Leczenie migreny z aurą za pomocą medycznej marihuany
Atak bólu migrenowego z aurą również można leczyć konopiami medycznymi, ze względu na ich skuteczność w łagodzeniu objawów.
THC działa jako środek redukujący migrenowy ból głowy. Natomiast CBD jest znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Znacznie zmniejsza objawy i napady migreny. Pacjenci korzystający z tej formy terapii chwalą jej skuteczność w: zmniejszeniu bólu głowy, poprawie jakości snu oraz redukcji nadwrażliwości na światło i dźwięki.
Podsumowując, medyczna marihuana może być skutecznym środkiem w leczeniu migreny z aurą, ponieważ zmniejsza objawy neurologiczne i silny ból głowy. Jej stosowanie powinno być dokładnie monitorowane przez specjalistów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności terapii.
Bezpieczeństwo stosowania marihuany medycznej
Migrena okoporaźna, migrena z aurą oraz inne rodzaje migreny mogą być leczone marihuaną medyczną. Konopie przynoszą ulgę w dolegliwościach takich jak: ból po jednej stronie głowy, zaburzenia widzenia, drętwienie czy mrowienie, ale ich stosowanie musi być kontrolowane przez lekarza, aby zapobiec pojawieniu się niepożądanych skutków ubocznych.
Każdy pacjent Podkarpackiej Kliniki Konopnej przechodzi odpowiednią analizę przypadku, z jakim się zgłasza i na tej podstawie dobierany jest plan leczenia. Umów wizytę i sprawdź!
Źródła:
Wójcik-Drączkowska, H., Bilińska, M., & Nyka, W. (2007). Migrena—rozpoznanie i leczenie. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 1, No. 2, pp. 109-114).
Piotrowska, J., Rospond, B., Szewczyk, B., & Opoka, W. (2023). Wybrane surowce roślinne stosowane w terapii migreny. Farmacja Polska, 79(6).
Waliszewska-Prosół, M., Kopka, M., Nowaczewska, M., Kmieciak, Ł., & Straburzyński, M. (2022). Zastosowanie blokad, kannabinoidów i metod pozafarmakologicznych w leczeniu migreny. Varia Medica, 6(1), 58-74.
Powiązane wpisy na blogu
Najnowsze wiadomości, technologie i zasoby od naszego zespołu.
Waporyzacja marihuany medycznej — jak prawidłowo ją wykonać?
Jak marihuana medyczna wpływa na choroby tarczycy?
Recepta na marihuanę medyczną — jak ją zdobyć?