• Jak rozpocząć terapię?

      Dowiedz się jak szybko otrzymać pomoc

      Sprawdź jakie zaburzenia leczymy.

      Koszty wizyt, promocje oraz sposoby płatności.

      FAQ

      Najczęściej zadawane pytania.

  • O nas
  • Aktualności
  • Kontakt

11.05.2023 • 5 minut czytania

Czy medyczna marihuana uzależnia?

Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat uzależnienia od medycznej marihuany.

Dariusz Leśniak

Ekspert konopny

Czy medyczna marihuana uzależnia_

Uzależnienie od marihuany jest tematem tabu. Dużo częściej słyszymy o alkoholizmie lub uzależnieniu od papierosów i sposobach ich leczenia. Jednak stosowanie marihuany wzbudza wiele różnych emocji. Zazwyczaj wynika to z braku świadomości, jak działają substancje wchodzące w skład konopi indyjskich. Czy marihuana uzależnia? Jak radzić sobie z odstawieniem marihuany? Na te i kilka innych kwestii odpowiemy poniżej.

Jak wygląda uzależnienie od marihuany?

Uzależnienie możemy podzielić na psychiczne, fizyczne oraz społeczne.  Do psychicznych objawów uzależnienia od marihuany możemy zaliczyć, zwiększoną chęć zażywania substancji. Mogą pojawić się, także lęki czy urojenia. Brak koncentracji, apatia oraz zaburzenia pamięci. Niekiedy występuje także poczucie zagubienia i niepokój. Może prowadzić to do depresji, a w najgorszych przypadkach do amnezji. 

Fizyczne uzależnienie od marihuany objawia się kaszlem oraz nadmiernym poceniem się. Pojawiają się również objawy w postaci czerwonych gałek ocznych czy wysuszonych śluzówek jamy ustnej. Często występują bóle głowy, problemy z równowagą. W skrajnych przypadkach wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, a nawet rak płuc. 

Społeczne uzależnienie od marihuany to stan, w którym osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim życiem społecznym. Staje się odizolowana od rodziny i przyjaciół. Mogą pojawić się poważne problemy, takie jak trudności w znalezieniu pracy, ale także utrata szacunku innych. Osoby uzależnione mogą również doświadczać silnego poczucia osamotnienia, co może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie psychiczne.

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany?

Istnieje kilka objawów będących podstawą do określenia stopnia uzależnienia. Jeśli występują przez co najmniej rok, jest to alarmujący sygnał. Dwa lub trzy z nich kwalifikowane są jako zaburzenie łagodne. Do pięciu objawów mówimy o umiarkowanym uzależnieniu. Jednak sześć i więcej, daje wyraźny sygnał, że zmagamy się z poważnym uzależnieniem od marihuany. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie substancje pochodzące z konopi indyjskich uzależniają. Skojarzenie z narkotykami i dziwnym zachowaniem po marihuanie może wynikać z niewiedzy. O tym, jak radzić sobie z odstawieniem marihuany powiemy na końcu artykułu. 

Do niepokojących objawów należą:

  • Nieustająca chęć sięgnięcia po marihuanę
  • Osłabiony efekt po zastosowaniu tej samej dawki substancji
  • Zwiększenie spożywanej dawki marihuany
  • Sięganie po marihuanę pomimo ryzyka uzależnienia
  • Nieudane próby rzucenia palenia marihuany
  • Nadmierne poświęcanie czasu na szukanie marihuany
  • Zaniedbywanie obowiązków takich jak praca czy szkoła
  • Pogłębiające się problemy społeczne i interpersonalne
  • Wycofanie się z życia towarzyskiego
  • Porzucenie dotychczasowych zainteresowań
  • Pojawienie się zespołu odstawienia
Jakie są objawy uzależnienia od marihuany_

Czy medyczna marihuana uzależnia?

Medyczna marihuana od 2017 roku w Polsce jest uważana za lek. Podobnie jak wiele innych leków, może prowadzić do uzależnienia. Nadużywana lub stosowana wbrew zaleceniom lekarza może powodować różne problemy zdrowotne. Jednym z głównych składników psychoaktywnych marihuany jest THC. W niekontrolowanych dawkach może on wywoływać euforię, zmiany nastroju i efekty odurzenia.

Uzależnienie od marihuany medycznej jest rzadkie, ale możliwe. Istnieją dowody na to, że osoby, które regularnie używają marihuany, mogą rozwinąć tolerancję na jej działanie. Nadużywanie leków z THC może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych takich jak problemy z pamięcią, koncentracją i problemy z koordynacją ruchową.

Pacjenci przyjmujący medyczną marihuanę powinni skonsultować się ze swoim lekarzem w razie wątpliwości i przede wszystkim porozmawiać o przyjmowanych dawkach oraz sposobie stosowania. Warto też omówić ewentualne skutki uboczne. Jeśli zauważysz u siebie dziwne zachowanie po marihuanie, również skonsultuj to z lekarzem. Osoby podatne na uzależnienie powinny stosować leki z konopi z ostrożnością i przestrzegać dokładnych zaleceń specjalisty. Wówczas alternatywne leczenie medyczną marihuaną jest bezpieczne i przynosi oczekiwane rezultaty bez uzależnienia.

Marihuana medyczna a prowadzenie samochodu

Stosowanie leków z konopi może wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdu. Marihuana może powodować zmiany w percepcji i myśleniu. Niekiedy wpływa także na zdolność prawidłowej koordynacji ruchowej oraz na czas reakcji. W zależności od dawki i rodzaju marihuany, zmiany te mogą być bardziej lub mniej nasilone. Osoby stosujące marihuanę medyczną powinny powstrzymać się od prowadzenia pojazdów. Zamiast tego, powinny szukać alternatywnych sposobów transportu, takich jak transport publiczny czy taksówki.

Marihuana medyczna a prowadzenie samochodu

Wpływ marihuany na zdrowie

Medyczna marihuana ma coraz większą akceptację w świecie medycznym. Jest uważana za naturalny sposób na złagodzenie objawów wielu chorób. Przynosi ulgę w różnego rodzaju bólach czy drgawkach. Sprawdza się także w chorobach autoimmunologicznych i leczeniu nowotworów. Może być skutecznym lekarstwem na padaczkę, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i depresję. 

Innym zastosowaniem medycznej marihuany jest leczenie zaburzeń lękowych. Między innymi są to stany lękowe czy stres pourazowy. Leki z konopi mogą pomóc w łagodzeniu objawów tych zaburzeń poprzez redukcję poziomu hormonu stresu — kortyzolu.

Jednakże należy pamiętać, że medyczna marihuana może powodować skutki uboczne. Zmęczenie, zaburzenia koncentracji, czy zawroty głowy. Osoby stosujące środki z konopi indyjskich powinny być pod stałą kontrolą lekarza. Przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu podawania.

Jak radzić sobie z odstawieniem marihuany?

Mówiąc o wpływie marihuany na zdrowie, warto omówić jeszcze jedno pytanie. Jak radzić sobie z odstawieniem marihuany? Jednym ze sposobów radzenia sobie z odstawieniem konopi jest stopniowe zmniejszanie dawki substancji. Taki proces pozwala organizmowi na sukcesywne przyzwyczajenie się do jej braku. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten powinien odbywać się pod kontrolą lekarza.

Innym sposobem na radzenie sobie z odstawieniem marihuany jest aktywność fizyczna. Regularne uprawianie sportu czy gimnastyka pomagają w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Ponadto aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu, który może być jednym z objawów odstawienia. Spożywanie zdrowych posiłków oraz regularne trzymanie się ustalonego rytmu snu, może pomóc w zmniejszeniu objawów odstawienia. Ostatecznie, ważne jest, aby w trudnych momentach zwrócić się o pomoc do bliskich, przyjaciół lub specjalisty.

Każdy pacjent Podkarpackiej Kliniki Konopnej przechodzi odpowiednią analizę przypadku, z jakim się zgłasza i na tej podstawie dobierany jest plan leczenia. Umów wizytę i sprawdź!

Udostępnij post:

Najnowsze wpisy na blogu

Najnowsze wiadomości, technologie i zasoby od naszego zespołu.

Waporyzacja marihuany medycznej — jak prawidłowo ją wykonać?

Waporyzacja jest najzdrowszą i często zalecaną przez lekarzy metodą przyjmowania medycznej marihuany. Do inhalacji często używa się waporyzatorów. Są to urządzenia pozwalające na stosowanie medycznej...

Jak marihuana medyczna wpływa na choroby tarczycy?

Choroby tarczycy należą do grupy chorób cywilizacyjnych, z którymi mierzy się duża część społeczeństwa. Marihuana medyczna, a szczególnie zawarte w niej kannabinoidy mogą skutecznie wspierać leczenie tych...

Recepta na marihuanę medyczną — jak ją zdobyć?

Marihuana medyczna jest w Polsce legalnym lekiem od 1 listopada 2017 roku. Mimo że większości osób, konopie nie kojarzą się dobrze, coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie, który mają na wiele schorzeń...