• Jak rozpocząć terapię?

      Dowiedz się jak szybko otrzymać pomoc

      Sprawdź jakie zaburzenia leczymy.

      Koszty wizyt, promocje oraz sposoby płatności.

      FAQ

      Najczęściej zadawane pytania.

  • O nas
  • Aktualności
  • Kontakt

24.11.2022 • 5 minut czytania

Recepta na marihuanę medyczną — jak ją zdobyć?

Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat recepty na medyczną marihuanę.

Dariusz Leśniak

Ekspert konopny

Medyczna marihuana w pojemniku

Marihuana medyczna jest w Polsce legalnym lekiem od 1 listopada 2017 roku. Mimo że większości osób, konopie nie kojarzą się dobrze, coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie, który mają na wiele schorzeń. Uzyskanie recepty na medyczną marihuanę nie jest trudne, jeśli mamy w tym doświadczenie. Osoby próbujące zrobić to po raz pierwszy, mogą spotkać na swojej drodze kilka problemów. Właśnie dla nich powstał ten artykuł.

Jakie schorzenia kwalifikują się na leczenie marihuaną?

Niestety nie istnieje oficjalna lista chorób w jasny sposób przedstawiająca schorzenia, które można leczyć medyczną marihuaną. Tym samym nie można z góry określić, że dana choroba jest możliwa do leczenia. Jeśli wynika ona z problemów związanych z układem endokannabinoidowym, to medyczna marihuana jest w stanie pomóc i lekarz doskonale o tym wie.

Specjalista po dokładnej analizie choroby pacjenta może stwierdzić, że marihuana pomoże w leczeniu lub w uśmierzaniu symptomów danej choroby. Na tej podstawie wystawia receptę na marihuanę.

ankieta uzupełnione 3 pola

Kto może wystawić receptę marihuanę?

Receptę na medyczną marihuanę może wystawić lekarz z każdej specjalizacji (z wyłączeniem lekarza weterynarii). Specjalista musi mieć uprawnienia do wystawiania recept RPW, czyli recept narkotycznych. Lekarz może otrzymać możliwość wystawiania takich recept po przejściu dodatkowych szkoleń. Jeśli specjalista ma takie uprawnienia, to nie ma przeszkód do wystawienia recepty.

Cały proces wygląda na prosty, ale nic bardziej mylnego. Z lekarzem trzeba umówić konsultację, podczas której może okazać się, że nie jest on zwolennikiem stosowania medycznej marihuany i nie chce wypisywać na nią recept. Jest to niestety dość powszechne i wynika z braku wiedzy na temat kannabinoidów i całego układu endokannabinoidowego.

Możemy jednak trafić na lekarza, który docenia wartość leczniczą konopi. Dzięki temu chętnie wypisze receptę, dobierze odpowiedni model terapii oraz dawkowania leku. Oczywiście wszystko powinno być poprzedzone dokładną analizą przypadku.

Istnieją miejsca, które specjalizują się w leczeniu medyczną marihuaną i jednym z nich jest nasza klinika. Dzięki temu masz pewność, że trafisz na lekarza, który nie ignoruje korzyści, jakie płyną z terapii konopnych.

Lekarz przepisuje receptę

Jak wygląda proces pozyskiwania recepty na marihuanę?

Proces otrzymania recepty zobrazujemy na przykładnie tego, z którego korzystamy na co dzień. Na tym lub podobnym schemacie działania funkcjonuje wiele innych placówek. Chcąc otrzymać receptę:

  1. Koniecznie sprawdź, czy Twoja choroba kwalifikuje do terapii konopnej, możesz to zrobić na liście chorób. Jeśli nie dostrzegasz swojego schorzenia na liście, przejdź do następnego kroku.

  2. Wypełnij odpowiedni formularz medyczny, który pozwoli nam przeprowadzić kwalifikację na terapię. Na jego podstawie podejmiemy decyzję, czy Twój przypadek można leczyć za pomocą medycznej marihuany. Samo wypełnienie formularza nie gwarantuje rozpoczęcia terapii.

  3. Po rozpatrzeniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą i przekażemy pozytywną lub negatywną decyzję o kwalifikacji do konsultacji z lekarzem.

  4. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o kwalifikacji zyskasz możliwość umówienia wizyty lekarskiej z naszym specjalistą. Nasz pracownik zadzwoni do Ciebie, ustali z Tobą szczegóły i wybierze odpowiedni termin wizyty. Pamiętaj, że pierwsza wizyta nie gwarantuje przepisania marihuany na receptę.

  5. Pacjent po uzyskaniu recepty na marihuanę może zrealizować ją w aptekach, o których poinformuje Cię ekspert konopny.

  6. Podczas realizacji recepty w aptekach musisz pamiętać o pobraniu kopii recepty oraz faktury VAT. Są to dokumenty, które potwierdzają legalność marihuany podczas ewentualnej kontroli.

  7. Podczas stosowania marihuany, zawsze trzymaj przy sobie:
    – zaświadczenie o odbywaniu terapii medyczną marihuaną;
    – kopię recepty;
    – dowód zakupu suszu, czyli fakturę imienną;
    – susz w oryginalnym pojemniku dostępnym w aptekach.
W razie kontroli musisz okazać wszystkie wyżej wymienione dokumenty.

Jak przygotować się do wizyty?

Medyczna marihuana nie jest terapią stosowaną w konwencjonalnych metodach leczenia.

Oznacza to, że przepisanie recepty powinno być oparte o szczegółowy wywiad z pacjentem. Niezbędna będzie cała historia choroby i wcześniejsze sposoby jej leczenia.

Istnieje określony zestaw dokumentów, których będziesz potrzebować, żeby pierwsza wizyta przebiegła bez problemu:
– cała dokumentacja związana z chorobą i jej historia;
– aktualne wyniki badań krwi;
– recepty z wcześniejszych terapii marihuaną medyczną;
– orzeczenie lekarskie z postawioną diagnozą konkretnego schorzenia;
– lista przyjmowanych leków, posłuży do oceny przeciwwskazań do stosowania marihuany.

Czynnikiem, który całkowicie skreśla pacjenta z możliwości leczenia marihuaną medyczną, jest ciąża, ponieważ jeszcze nie wiemy, czy stosowanie konopi wpływa na prawidłowy rozwój płodu.

Ile kosztuje gram medycznej marihuany?

Bardzo często powtarzanymi mitami jest to, że medyczna marihuana jest bardzo droga, ciężko dostępna i zarezerwowana tylko dla pacjentów bardzo ciężko chorych.

Żadna z tych informacji nie jest prawdziwa.

Marihuana medyczna kosztuje w aptekach między 50-70 zł za gram. Cena w głównej mierze uzależniona jest od tego, że w Polsce brakuje nam konkretnych dystrybutorów marihuany i jesteśmy zmuszeni do sprowadzania jej z zagranicy.

Wraz ze zwiększaniem się popytu i pojawianiu się na rynku nowych producentów, ceny marihuany będą spadać.

Każdy pacjent Podkarpackiej Kliniki Konopnej zawsze ma dostęp do marihuany medycznej i jest zabezpieczony logistycznie — nie musi się martwić o brak leku. Umów wizytę i sprawdź!

Udostępnij post:

Najnowsze wpisy na blogu

Najnowsze wiadomości, technologie i zasoby od naszego zespołu.

Waporyzacja marihuany medycznej — jak prawidłowo ją wykonać?

Waporyzacja jest najzdrowszą i często zalecaną przez lekarzy metodą przyjmowania medycznej marihuany. Do inhalacji często używa się waporyzatorów. Są to urządzenia pozwalające na stosowanie medycznej...

Jak marihuana medyczna wpływa na choroby tarczycy?

Choroby tarczycy należą do grupy chorób cywilizacyjnych, z którymi mierzy się duża część społeczeństwa. Marihuana medyczna, a szczególnie zawarte w niej kannabinoidy mogą skutecznie wspierać leczenie tych...

Recepta na marihuanę medyczną — jak ją zdobyć?

Marihuana medyczna jest w Polsce legalnym lekiem od 1 listopada 2017 roku. Mimo że większości osób, konopie nie kojarzą się dobrze, coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie, który mają na wiele schorzeń...