15.02.2023 • 3 minuty czytania
Jak marihuana medyczna wpływa na choroby tarczycy?
Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat wpływu medycznej marihuany na choroby tarczycy.
Dariusz Leśniak
Ekspert konopny
Choroby tarczycy należą do grupy chorób cywilizacyjnych, z którymi mierzy się duża część społeczeństwa. Marihuana medyczna, a szczególnie zawarte w niej kannabinoidy mogą skutecznie wspierać leczenie tych schorzeń. Dowodem na skuteczność konopi są badania naukowe, których powstaje coraz więcej. Warto jednak wspomnieć, że medyczna marihuana, powinna być tylko uzupełnieniem terapii konwencjonalnych. Więcej informacji w dalszej części artykułu.
Problemy z tarczycą — czym się charakteryzują?
Tarczyca jest gruczołem umiejscowionym w środkowej części szyi. Jest odpowiedzialny za produkcję hormonów, które wpływają na wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Problemy z tarczycą zaczynają występować w momencie, gdy narząd ma zaburzenia w produkcji hormonów.
Najczęściej mierzymy się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Każda z tych chorób inaczej wpływa na nasz organizm. Mimo to, niektóre z objawów są takie same. Jest jedna główna różnica między tymi schorzeniami. W przypadku niedoczynności odczuwamy ciągłe zmęczenie, a nadczynność powoduje zbyt duże pobudzenie w naszym ciele.
Sposobem na leczenie chorób tarczycy, które zazwyczaj zalecają lekarze, jest farmakologia. Leki mają za zadanie wyregulować pracę gruczołu oraz przywrócić odpowiednią ilość hormonów. Coraz częściej mówi się, że skuteczną metodą, która pomaga zwalczać objawy chorób tarczycy, jest medyczna marihuana.
Specjalista po dokładnej analizie choroby pacjenta może stwierdzić, że marihuana pomoże w leczeniu lub w uśmierzaniu symptomów danej choroby. Na tej podstawie wystawia receptę na marihuanę.
Jakie są pierwsze objawy chorób tarczycy?
Objawy chorób tarczycy można podzielić na dwie grupy, w zależności od rodzaju schorzenia.
W przypadku zbyt małej produkcji hormonów występują następujące objawy:
- wypadanie włosów;
- chroniczne zmęczenie;
- przyrost masy ciała;
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet;
- problemy z pamięcią;
- zaparcia;
- stałe uczucie zimna;
- zmniejszone tętno;
- depresja;
- problemy z zajściem w ciążę;
- sucha skóra.
Gdy doskwiera nam nadczynność, czyli hormonów w naszym ciele jest zbyt dużo, to objawy ją następujące:
- spadek masy ciała;
- częste biegunki;
- drżenie kończyn;
- problemy z zasypianiem;
- nieregularne miesiączkowanie w przypadku kobiet;
- ciągłe uczucie gorąca;
- kołatanie serca;
- niepłodność.
Choroby tarczycy – jakie są ich rodzaje?
Do najważniejszych chorób tarczycy należą:
- niedoczynność tarczycy;
- nadczynność tarczycy;
- zapalania tarczycy;
- nowotwór tarczycy.
Choroby tarczycy najczęściej mają bardzo charakterystyczne objawy. Aby postawić ostateczną diagnozę, konieczne jest wykonanie badań. Jednym z nich jest sprawdzenie poziomu hormonu TSH, który stymuluje produkcje innych hormonów. W diagnostyce chorób tarczycy należy wykonać badanie poziomu przeciwciał oraz badania obrazowe takie jak ultrasonografia (USG).
Medyczna marihuana a tarczyca
Ciało człowieka jest wyposażone w wiele układów. Jednym z nich jest układ endokannabinoidowy. Odpowiada za regulacje i równowagę wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka m.in. sen, metabolizm, pamięć i funkcje immunologiczne.
Konopie indyjskie oddziałują na tarczyce ze względu na występujące w nich kannabinoidy tj. CBD i THC. Wpływają one na cały układ endokannabinoidowy, a jego funkcjonowanie przekłada się na wydzielanie hormonów tarczycy.
Stosowanie kannabinoidów może skutecznie ograniczać występowanie objawów chorób tarczycy oraz skutków ubocznych leków, które są stosowane podczas terapii.
Objawy, w których może pomóc medyczna marihuana to:
- nudności i wymioty;
- ból różnego pochodzenia;
- zaburzenia snu;
- zaburzenia odżywiania;
- stany zapalne;
- chroniczne zmęczenie;
- depresja.
Wpływ medycznej marihuany na choroby tarczycy potwierdzają liczne badania, które wykazują, że przynosi ona korzyści osobom chorującym na tę grupę schorzeń.
Jednym z flagowych przykładów jest jedna z użytkowniczek marihuany medycznej Valerie Brooks. Pacjentka dzięki stosowaniu medycznej marihuany odstawiła 95% leków, które wcześniej przyjmowała. Link do źródła – tutaj.
Każdy pacjent Podkarpackiej Kliniki Konopnej przechodzi odpowiednią analizę przypadku, z jakim się zgłasza i na tej podstawie dobierany jest plan leczenia. Umów wizytę i sprawdź!
Udostępnij post:
Najnowsze wpisy na blogu
Najnowsze wiadomości, technologie i zasoby od naszego zespołu.
Waporyzacja marihuany medycznej — jak prawidłowo ją wykonać?
Jak marihuana medyczna wpływa na choroby tarczycy?
Recepta na marihuanę medyczną — jak ją zdobyć?